Czułość w fotografii, czyli o ustawianiu ISO
W tym artykule chciałbym podać kilka najbardziej praktycznych porad. Zacznę od tego, że najniższe wartości - jak ISO 100 czy ISO 200 dadzą nam najlepszą jakość zdjęć. Takie ustawienie wybierajmy, kiedy mamy dużo światła. Najczęściej będzie to zatem słoneczny dzień. Jeśli na dworze jest ciemniej, choćby ze względu na pełne zachmurzenie, w niektórych sytuacjach dobrze będzie ustawić ISO 400.
Kiedy jest jeszcze mniej światła - jak zazwyczaj w pomieszczeniach albo wieczorem przy latarniach ulicznych - wybierajmy wartości ISO 800 lub 1600. A jeśli mamy jeszcze mniej światła, jak na przykład na koncercie - trzeba będzie skorzystać z ISO 3200, 6400 albo jeszcze wyższego.
Używanie wysokich wartości ISO pozwala nam na fotografowanie właśnie w trudnych warunkach oświetleniowych. Szczególnie wtedy, gdy nie możemy użyć statywu, albo nie chcemy mieć rozmytych obiektów na zdjęciach.
Jednak nie ma nic za darmo. Im większa czułość matrycy, tym większy szum na zdjęciach. Wraz ze wzrostem czułości maleje też dynamika fotografii, a także ich nasycenie kolorystyczne.
Oczywiście w coraz to nowszym sprzęcie fotograficznym możemy sobie pozwolić na używanie prawie bezkarnie coraz wyższych czułości. W niektórych aparatach spadek jakości zdjęć zauważymy dopiero przy ustawieniu ISO 1600 czy nawet ISO 3200. A w innych - najczęściej w tych tańszych - degradację jakości obrazu dostrzeżemy znacznie wcześniej.



Komentarze
Prześlij komentarz